Spotify’a rekor telif ödendi

Spotify müzik platformu yaklaşık 1.000 sanatçının her birinin 100.000 sterlin telif ücreti elde edecek kadar sık çalındığını belirtti.

Rakamlar, Spotify’ın müzik endüstrisine nasıl ödeme yaptığı konusunda şeffaflık sağlamayı amaçlayan “Loud and Clear” kampanyasının bir parçası olarak açıklandı.

Ancak şirket bu telif ödemelerinin ne kadarının müzisyenlere gittiğini söyleyemiyor.

Bunun nedeni, her sanatçının plak şirketi ve yayıncılarıyla paranın nasıl bölüşüleceğini belirleyen farklı bir sözleşmeye sahip olmasından kaynaklanıyor.

Bu da müziği Spotify’da 100.000 sterlin kazanan bir sanatçının vergi öncesi sadece 16.000 sterlin telif ödemesi alabileceği anlamına geliyor. Ancak tek gelir kaynağı Spotify değil.

İsveçli şirket Birleşik Krallık müzik akışı pazarının yaklaşık %50’sine sahip; bu da sanatçıların aynı miktarı Apple Music, Amazon Music ve Tidal gibi platformlar üzerinden de kazanabileceği anlamına geliyor.

İNGİLİZCE ŞARKILAR POPÜLARİTESİNİ KAYBEDİYOR

Ed Sheeran, şarkılarının 6,35 milyar kez çalınmasıyla Spotify’da geçen yıl en popüler İngiliz sanatçı oldu.

Coldplay 5,58 milyar dinlenmeyle ikinci olurken, onu 5,11 milyar dinlenmeyle Harry Styles izledi.

Ancak İngiliz sanatçılar, Spotify’ın en çok çalınan 10 listesinde Taylor Swift’in (29 milyar dinleme sayısı) zirvede yer aldığı ve aynı zamanda Porto Rikolu yıldız Bad Bunny, Meksika’dan Peso Pluma ve Kolombiya’dan Karol G.’nin de yer aldığı Spotify’ın en çok çalınan 10 listesinde yer almayı başaramadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x