2 Banka ve 1 Türk Yatırım Şirketinden Dolar Yorumu! Bu Seviyede Direnç Göstereceği Tahmin Ediliyor

Dolar endeksi, son günlerde 104,5 seviyesinde sıkışma yaşayarak direnç noktasını koruyor. Tacirler Yatırım analizine göre, dün genel olarak GoÜ para birimlerinde satış baskısı hakimdi. Türk lirası, dolar karşısında %0,27 oranında değer kaybederek en zayıf performans gösteren para birimlerinden biri oldu. USDTRY paritesi ise günü 32,29 seviyesinin hemen üzerinde bir artışla tamamladı. Teknik göstergelere göre, doların kısa vadede 32 seviyesi üzerinde tutunma çabası içinde olduğu ve 32–33 bandında seyredebileceği belirtiliyor.

ABD VERİLERİNİN BEKLENTİSİ ARTIYOR

Ziraat FX analizine göre, bugün ABD’de açıklanacak olan yıllıklandırılmış GSYH büyüme ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma verileri, Fed’in faiz indirimi konusundaki tutumuna dair ipuçları verebilir. Dolar endeksi (DXY), önceki günü hafif bir primle tamamladıktan sonra yatay seyrini sürdürüyor. Fed üyelerinden gelen ihtiyatlı söylemler ve İngiltere Merkez Bankası üyesi Haskel’in gevşeme konusundaki uyarıları, piyasalarda dengeli bir hava oluşturuyor. Türkiye’de ise ekonomik güven endeksinin artması dikkat çekiyor. Dolar/TL paritesinin ise gün içinde kısmi yukarı yönlü hareketler sergilemesi bekleniyor.

PİYASA BEKLENTİLERİNDE ÖNEM ARZ EDEN VERİ: PCE

Son araştırmaya göre, dolar endeksi 104,5 seviyesindeki direncine yakın seyrini sürdürüyor. Yapı Kredi’de yer alan analize göre yarın ABD’de açıklanacak olan Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE), piyasalar açısından kritik öneme sahip. Verinin yüksek gelmesi durumunda doların prim yapabileceği, düşük gelmesi durumunda ise zayıflayabileceği öngörülüyor. Yerel piyasada, seçim öncesindeki hareketlilik sonrası TCMB’nin faiz artışı ile piyasanın sakinleştiği gözlemleniyor. Dolar/TL kurunun ise 32,00 ve 31,50 seviyelerinde destek, 32,50 ve 33,00 seviyelerinde direnç olarak belirlendiği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x